Federata e futbollit e Kosovës më mysafir special në ndeshjen me Bullgarinë

Kush do të jetë mysafirë I veqantë që pritet ti ndahet mirënjohje për angazhimin e tij në përfaqësuesen e Kosovës.

Kosova.info ka mësuar se një njeri i veqantë nga SHBA-të ka arritur në Prishtinë dhe pritet të jetë mysafirë nderi në ndeshjen e parë kualifikuese të përfaqësueses së Kosovës në futboll për kualifikimet Euro 2020.

Gjatë ndeshjes me Bullgarinë, e cila luhet të hënën në “Fadil Vokrri” në kryeqytet, vëmëndjen në fushën e blertë do ta ketë opinioni edhe për ish-selektorin e Kosovës.
Edmond Rugova, dhe ish-selektori i përfaqësueses së Kosovës do të nderohet nga FFK-ja për kontributin e tij.
Ish-ylli i Prishtinës i viteve 80-ta të shekullit të kaluar ka qenë shef I shtabit teknik të Kosovës në periudhën katër vjeqarë ndërmjet viteve 2006 dhe 2009.

Rugova kishte filluar kontaktin me numrin e madh të futbollistëve të Kosovës që jetonin jashtë vendit, ndër kishte zhvilluar edhe kampe me talente në Zvicër e Kosovë.
Koha e tij do të mbahet mend sidomos me fitoren e parë që e arriti në qershor të vitit 2007 në Ankara në miqësoren me Arabinë Saudite (1:0), me golin e Kristian Nushit, deri sa për ekipi e tij ishte paraqitur edhe ylli, Besnik Hasi.

Trajneri Rugova jeton me familje në SHBA, prej mëse 30 vitesh, por ka qenë përherë në rrjedha me futbollin Kosovar, të cilit i ka shërbyer me shumë përkushtim dhe sakrificë. I biri i tij, Max Rugova është pjesë e ekipit gjerman, Nurnberg./kosova.info/veqsport.com/