Arsen Wenger OUT Luis Enrique IN, një ditë e jashtëzakonshme, menaxheri legjendar i Arsenalit është e detyruar të largohet pas 22 vjetësh dhe ish drejtuesi i Barcelonës është gati ti marrë frenat

Luis Enrique është gati për të pasuar Arsen Wenger si menaxher i Arsenalit.

Ikona e Barcelonës është në dispozicion për të marrë përsipër sfiden e re në stadiumin Emirates sa më shpejt që Wenger të niset në fund të sezonit.

Vetëm një anomali e papritur në negociata, të cilat janë shumë të avancuara, mund të parandalojnë tani emërimin e 47 vjeçarit ish trajneri I Barcelonës, Romës, Celta Vigo dhe Barcelona B.

Qasja është bërë nga drejtori i ri i Arsenalit për marrëdhëniet të futbollit, Raul Sanllehi, i cili fitoi një marrëdhënie të ngushtë me Enrique në Barcelonë.

Të dy kanë darkuar së bashku në një klub ekskluziv të Londrës kohët e fundit dhe kanë qenë në diskutim të thellë.

Restoranti është i frekuentuar nga një numër i famshëm të sportit si p,sh Sir Alex Ferguson mes tyre.

Hierarkia e Arsenalit, megjithëse e dëshirueshme për t’i dhënë Wengerit pëlqimin e shkëlqyeshëm dhe të respektueshëm, të cilin e meriton aq shumë, ka qenë duke u fokusuar tek Enrique pasi ata kanë parë Pep Guardiolën që sjelli efektin e Barcelonës në Manchester City.

Nëse emërimi kalon, do të vendosë shumë Arsenalin në pozitë për të nënshkruar me Lionel Messin nëse superylli i Argjentinës ndonjëherë vendos të shkojë në Premier Ligë.

Wenger ka qenë i vetëdijshëm për përpjekjet për të mbrojtur stafin e tij stërvitor dhe ka dhënë pjesërisht mbështetjen e tij për ish-lojtarin e Arsenalit, Patrick Vieira, i cili aktualisht është përgjegjës për New York City.

Por Enrique do të sillte një revolucion spanjoll në Arsenal.
Enrique ka dalë nga puna që nga largimi si trajner i Barcelonës vitin e kaluar.

Ai solli suksese në Barcelonë gjatë një periudhe trevjeçare.

Ai fitoi një total prej nëntë trofeve, duke përfshirë dy tituj të La Ligës dhe një Ligë të Kampionëve